Moje zahrada

V této části bych chtěla prezentovat na fotkách naši zahradu. Jedná se o 1000 m2, cca 450 m.n.m., východní svah. Pozemek leží mezi dvěma cestami, delší částí je orientován k jihu, k sousednímu pozemku.

Naši běžci Image
Rozhodli jsme se chovat indické běžce a hedvábničky. Pořídili jsme 5 káčátek, za nedlouho bylo poznat, že jsou to 2 kachny a 3 kačeři. Dva kačery jsme udali a jsme na optimálním počtu pro naši malou zahradu. Kachny mají vyhrazenou část v kurníku, vlastní vchod, vanu a výběhy. V létě snášela každá kachna denně jedno vejce, až jsme nevěděli, co s nimi. A aby měly z čeho vejce udělat, celý den pobíhaly po zahradě i sousedním poli, vysbíraly všechny slimáky a malé ulitnaté plže v širokém okolí. Na zimu se uskromnily, přestaly snášet a nepotřebovaly tolik přikrmovat. Dny v mrazu strávené v kurníku zvládly, ale když přestalo mrznout, nadšeně běhaly po sněhu a dokonce „plavaly“ po břiše. Image

V druhém roce, ač prý běžci nesedí na vejcích, naše obě kachny zasedly. Jednou na jaře a podruhé chtěly koncem léta, to už jsme je ale nenechali. Na jaře bez problémů odchovaly malá kachňata. Kachňata jsou velmi hladová a právě ona sbírala slimáky nejvíc. Bohužel to má i druhou stránku, chodili spát velmi brzo, ještě než vylezli slimáci. A tak jsem slimáky musela sbírat, později jsem přistoupila i k aplikaci zelených granulí na slimáky. Také jsme měli problém s udáním kačerů a nakonec skončili na pekáči.Image

V dalším roce se vše opakovalo, kachny začaly být línější co se týče vyhledávání slimáků, sezení na vejcích si nedaly vymluvit a začínala jsem mít pocit, že na zahradě víc zničí, než pomohou.

Nakonec jsme se rozhodli, po dlouhých debatách a zvažování, že je vyměníme za krůty.

Krůty bronzové

Pořídili jsme začátkem července 2014 tři krůty na výkrm. Nakonec se nám docela zalíbily a přikoupili jsme jednoho krásného krocana, Karla. V prosinci jsme jednu krůtu obětovali na "díkůvzdání" a dvě nám zůstaly do jara na chov.

Naše hedvábničkyImage

Hedvábničky jsou má oblíbená zvířata. Jsou moc vděčná za všechno, co jim dáme k jídlu a hodně si toho dokážou najít samy. A za vše se odvděčí vajíčkem, i v zimě.

Kupovali jsme kohouta a dvě tmavé slepice. Když začaly přepeřovat, padalo z nich tak krásné peří, že jsem neodolala a začala jsem z něj vyrábět náušnice. A pak jsme pořídili ještě jednu světlou, divoce zbarvenou slepici a dvě bílé parádní slepice. ImagePostupně začaly snášet a sedět na vejcích. Na podzim to napadlo dvě tmavé, v lednu pak bílou. U třetí slepice jsme našli optimální variantu odchovu (na jaře a v létě to snad půjde bez přenášení domů). Starala se o 4 pruhovaná kuřátka. Sama se někdy divím, jak pečlivě o ně pečuje.

Škoda, že nepočkaly do jara. Na internetu jsem četla spoustu rad, jak to udělat, aby slepice začala sedět…my máme opačný problém :). Je krásné je pozorovat… jak kohout vodí slepice, když Imageněco najde k jídlu, přivolá je, když slepice snese vejce, ostatní běží za ní ke kurníku, vesele kvokají, kohout kokrhá…nedovedu si představit, že bychom měli slepice bez kohouta. Jednou z výhod Imagea nevýhod může být hrabání. Pokud se vše předem naplánuje, představuje to výhodu v podobě připravených záhonků na zeleninu po slepičím traktoru. A taky je fajn slepicím něco do výběhu vysadit, rády se přikrmí různými bobulemi. Naše hedvábničky nelétají a tak jsem mohla vytvořit nízkou ohrádku z vrbového proutí.

Indický běžec

Hedvábničky

První výlet kuřátek

Ohrada z proutí

Náušnice

Experiment „šuplíkový záhon“ podle vzoru „foot step garden“ - malý záhonek v ohrádce ze dřeva (my jsme využili starý šuplík), který se dá umístit třeba na terasu, rozdělí se na políčka, v každém políčku se pěstuje něco jiného – zelenina, květiny, bylinky

Příprava k záhonu

Připraveno k setí

První rostlinky

Prní sklizeň

Druhý výsev

první sklizeň – ředkvičky, sazenice salátu, špenát, kopr, petržel, roste měsíček, jarní cibulka, keříčkové fazole, kedlubny, mrkvička
druhý výsev – dosetí do dvou políček, kde semena nevzešla, druhý výsev do sklizených polí

Muchovník „Prince William“
Muchovník máme na jedné z teras v guildu s jahodami, jarními cibulovinami, primulemi, lilií a mátou. Každou roční dobu guild vypadá jinak. Muchovník byl jen malinký proutek, když jsme ho na podzim 2011 sadili. Na jaře byl obsypán květy a poté i plody.

Před květem

Po odkvětu

Muchovník plody

Vyvýšený záhon pro rajčata, cukety, dýně a papriky – sláma omezí růst plevelů a krásně drží vodu

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon

Pruhované cukety

Kulaté cukety

Další stromy a keře z naší zahrady

Kdoulovce různých barev květů

Image

Image

Image

Josta, zimolez kamčatský a rakytník

Image

Image

Image

 

Růže dužnoplodá

Image

Image

 

 

Nektarinka, jeřáb granátový a mišpule

Image

Image

Image

 

Stromy a zeleninové záhony doplní i trvalky různých barev...

Denivky v různých barvách

Lilie, řebříček a krásnoočko

Plaménka latnatá, rozrazil klasnatý, podzimní astry a měsíček "Neon"

Cibuloviny